Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

vijesti: godina 2005.: Travanj: vijest br. 158

Bresson - Lyon, fotografije iz zbirke Mladena Tudora

[napisao GPJ. 20 Travnja 2005.][vijest pročitana 1272 puta]

Lyon-1.jpg

U rijeckom Malome salonu u cetvrtak, 21. ovoga mjeseca u 20 sati otvara se izložba Henri Cartier-Bressona (FR) i Danny Lyona (SAD) iz zbirke fotografija Mladena Tudora.

Radovi ovo dvoje umjetnika predstavljaju najvece domete autorske reportaľne fotografije. Izloľba ostaje otvorena do 15. svibnja o.g.

Henri Cartier-Bresson (1908.-2004.) dominantna je fotografska licnost 20. stoljeca, jedan od osnivaca slavne fotoagencije Magnum, ciji je Danny Lyon (1942.) bio pridruľeni clan. Spajanje funkcije reportera i senzibiliteta umjetnika definirala je djelovanje agencije, uvodeci estetiku autorske fotografije u podrucje najceące smatrano jednostavnim prenosnikom informacije.

Henri Cartier-Bresson (1908. "- 2004.) i agencija Magnum (čiji je on jedan od četiri osnivača 1947.) najzaslužniji su za "estetizaciju"? fotožurnalizma. Spajanje funkcije reportera i senzibiliteta umjetnika definirala je djelovanje Agencije, uvodeći autorsku fotografiju u područje koje najčešće smatramo pukim prenosnikom informacije, jednostavnom vizualnom potvrdom da se "nešto dogodilo"?.Dva fotografska eseja - New York nastao 1959. godine i Lama Foundation iz 1972. pokazuju i potvrđuju sve odlike Bressonove estetike. Zabilježeni fragmentarni trenutci, tematski gotovo antipodi - ulični prizori megapolisa i pastoralne sekvence života u komuni, vizualno su koherentni, lišeni ironijskih i senzacionalističkih tonova, bliski dnevničkim zapisima. Kao i njegove fotografije ranih 30-tih snimljene u Francuskoj, Španjolskoj, Italiji i Meksiku, koje se smatraju začecima "ulične fotografije"?, svojom liričnom ljepotom nadilaze okvire i konvencije žanra.

Fotografije Danny Lyona iz ciklusa "Razgovori s mrtvima"? dokumentiraju život zatvorenika u Texasu, a nastale su u razdoblju od 14 mjeseci tijekom 1968. i 1969. godine. Stvarnost je polazište, a Lyonov stil, u Americi nazvan "novi žurnalizam"? karakterizira autorova duboka empatija s fotografiranim subjektom. Serija fotografija objedinjena je u knjizi istog naslova, izdanoj 1971. godine u kojoj su objavljeni i tekstovi preuzeti iz zatvorskih dosjea, bilješke zatvorenika i njihova pisma, što svjedoči o Lyonovoj osobnoj bliskosti sa zatvorenicima.

Zbirka fotografija Mladena Tudora sadrži dvjestotinjak fotografija autora koji su svi u nekom periodu svog rada bili vezani uz agenciju Magnum. Henri Cartier Bresson, Danny Lyon, Robert Capa, Rene Burri, Gilles Peress, Inge Morath, Marc Riboud, Donald McCulin, Elliott Erwitt, najznačajnija su imena zastupljena u to privatnoj zbirci. Njihove fotografije nisu samo indeks stvarnosti, već su godinama dio našeg kolektivnog ali i osobnog povijesnog albuma.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…