Opsada Grada (Antireportaža)
[napisao obscuras. 10 Listopada 2013.][vijest pročitana 1709 puta]
fotogalerija LANG Samobor, poziva na otvorenje izložbe: Mario Bošnjak: Opsada Grada (Antireportaža) (Analogno 1997./ digitalno 2012./13.). Otvorenje izložbe je u nedjelju 13. listopada 2013. u podne, a izložba se može razgledati od 13. 10. do 10. 11. 2013. galerija je otvorena subotom i nedjeljom od 11 do 13 i od 16 do 19 sati. Srdačno dobrodošli
„Opsada Grada“ – zna se kojeg, jer je samo jedan „Grad“ u Hrvatskoj, tema je, kako jučer tako i danas vruća i aktualna. Motive od jučer Bošnjak je snimio i izradio analogno, crno i bijelo, a „opsadu“ od danas obojio je plošnim digitalnim kolorom. I dok prodor u dubinu kristalične strukture analogne fotografije motiva sa zidina pobuđuje jednako tako emotivnu dubinu doživljaja, digitalna opsada grada tek je površinsko svjedočanstvo o besmislenom trenutku u povijesti ovog grada. Ovo posljednje i ne zavređuje više. Usporedbom motiva, tema dobiva na značenju i težini. Moglo bi se jednako slikom govoriti i o nekadašnjem dubrovačkom tramvaju, o Srđu i o uskotračnoj željeznici što je povezivala Dubrovnik sa Sarajevom, o ljetnikovcima, Ombli i još o mnogo čemu, ali ovaj fotografski isječak na dramatičan način priča priču o Gradu pod opsadom novovjekih barbara. Kruzera.
Raspon od 1997. kada su nastale analogne crno-bijele fotografije s ljudima na zidu i 2012./13. kada su digitalnom kamerom zabilježeni brodovi veći od zidina i Grada, u tih petnaest godina Bošnjak je pratio i vidio fragment povijesti Dubrovnika. Ljudi na zidinama čine se istim, zidine također, ali nešto ipak nije sada u redu. Između poetike analogne slike i digitalnog „printa“ ugurao se virtualni svijet kruzera i jednako tako virtualnih „putnika“ bez ikakva saznanja da su bedemi Dubrovnika svojedobno otjerali turskog pašu i ostale, a i podmorske stijene nisu bezazlene. Pa si vi mislite.
Želimir Koščević (odlomak iz kataloga)
MARIO BOŠNJAK, (Sarajevo, 1943). završio osnovno školovanje i gimnaziju u Splitu, a u Zagrebu komparativnu književnost. Profesionalnu karijeru kao novinar započeo je 1969. u zagrebačkom „Studentskom Listu“ koju nastavlja u kazališnom mjesečniku „Prolog“ Od 1971. urednik je u „Telegramu“, a od 1973. zamjenik je glavnog urednika magazina „Start“, gdje najveću pozornost posvećuje mediju fotografije. Karijeru nastavlja u tjednicima „Fokus“ i „Studio“ i „Danas“ gdje je bio urednik kulturne rubrike. Od 1992. djeluje kao slobodni novinar, a u tom svojstvu bio je glavni tajnik Hrvatskog novinarskog društva. Za vrijeme rada u HND sudjelovao je u organizaciji svjetske godišnje izložbe novinske fotografije u Zagrebu i Splitu. Od 2011. suradnik je kulturne rubrike T Portala. U svim spomenutim izdanjima posvećivao je posebnu pažnju fotografiji, a samo iznimno je u pojedinim spomenutim naslovima objavio i poneku svoju autorsku fotografiju.
Živi i radi u Zagrebu.
Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))