Srca Istre – fotografska umjetnička kolonija održat će se tijekom ovog tjedna u Istri
[objava za medije: 7. Listopada 2015.][vijest pročitana 2143 puta]
Pićan, 7. listopada, 2015. – Tijekom nekoliko nastupajućih dana, od 8. do 11. listopada 2015. godine, na području Istre biti će održan jesenski dio fotografske umjetničke kolonije “Srca Istre”, pod pokroviteljstvom Canon CPS (Canon Professional Service) profesionalne podrške za Hrvatsku.
Umjetnički fotografski projekt “Srca Istre” plod je druženja trojice autora koji će nakon niza zajedničkih posjeta kontinentalnoj Istri objediniti subjektivne doživljaje Terra Magicae koja svakom na svoj način nudi posve nove vizure svojih krajolika, kulturne baštine i dakako, lica svojih stanovnika. Upravo tome iskustvu zahvaljujemo množinu srdaca spomenutih u nazivu projekta. Posjećujući Istru, autori publici kane predstaviti svoje pojedinačne doživljaje što nas metodom na neki način podsjeća na legendarne grupne posjete impresionista Pont-Avenu u Bretanji krajem 19. stoljeća kada, unatoč zajedničkom stilskom opredjeljenju, svatko od slikara donosi nešto novo, nešto što drugi nisu otkrili ili smatrali bilom pejsaža, a upravo pogled na njihove raznolike interpretacije, krajoliku Bretanje daje posve novu dimenziju kao što danas u Istri očekujemo od ova tri autora…
U ovom jesenskom dijelu fotografskog projekta “Srca Istre” najavljeni su i susreti s lokalnim fotografskim stvaraocima koji će svojim sudjelovanjem u fotografskim radionicama i stručnim razgovorima upotpuniti rad umjetničke kolonije i samog projekta.
Profesionalni životopis autora:
Janko Belaj (1965.) zagrebački je fotograf i povremeni grafičar koji se u svijet ovih tehnika zaputio još u ranoj mladosti. Prvi su mu radovi objavljeni koncem 70tih godina, a od tada do danas je opremio više izložaba i monografija s područja povijesti umjetnosti (MUO, Muzejski prostor, Mimara, Narodna galerija u Ljubljani…). Radio je za više raznih izdavača, marketinških agencija i dizajnerskih kuća. Godine 1998 osniva i od tad vodi prvi domaći portal posvećen fotografiji (fotozine.org). Član je fotografske sekcije ULUPUHa od 2009.
Siniša Hančić (1965.) kao fotoreporter i urednik fotografije radi 25 godina. U suradnji s brojnim medijima u zemlji i inozemstvu te svjetskim foto agencijama snimao je krizna razdoblja na Kosovu, u Rumunjskoj i Srbiji, rat u Sloveniji i Domovinski rat u Hrvatskoj. Izvještavao je svojim fotografijama s brojnih značajnih sportskih i drugih društvenih događaja iz Hrvatske i inozemstva. Posljednje četiri godine posvetio je uređenju autorsko-pravnih odnosa i hrvatskog medijskog tržišta kao konzultant za autorsko pravo u medijima.
Zoran Osrečak (1962.) fotograf je koji djeluje u Svetom Ivanu Zelini i Zagrebu. Fotografijom se bavi od sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Nakon završene Škole primjenjene umjetnosti u Zagrebu, odsjek fotografije, radi kao profesionalni fotograf i snimatelj, u Ministarstvu Kulture kao jedan od petorice foto-dokumentarista mlade generacije Službe zaštite spomenika kulture, a usporedo razvija poslovnu karijeru na rukovodećim mjestima u poduzećima i distribuciji proizvođača fotografske opreme.
Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))