Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

vijesti: godina 2018.: Listopad: vijest br. 1962

Izložba Fotografija Zvonimira Tanockog “Sporedni kolosjek”

[objava za medije: 31. Listopada 2018.][vijest pročitana 1716 puta]

Zvonimir-Tanocki--Sporedni-Kolosjek.jpg
Katalog-izlozba-Tanocki-1.jpg
Katalog-izlozba-Tanocki-7.jpg
Katalog-izlozba-Tanocki-4.jpg

Pozivamo Vas na otvorenje izložbe fotografija “Sporedni kolosjek” Zvonimira Tanockog u Galeriji likovnih umjetnosti “Slavko Kopač” u Vinkovcima u ponedjeljak 5. studenog 2018. godine u 19 sati.


U katalogu izložbe dr. sc. Tamara Štefanac piše:

Fotografski serijal „Sporedni kolosijek“ oblikovan je kroz serije portreta željezničara i impresija nekadašnjega vinkovačkog teretnog kolodvora. Realiziran je kroz pedeset fotografskih impresija koje i same postaju dijelom vinkovačke željezničke kulturne baštine. Ovim se serijalom fotograf uključuje u žanr željezničke fotografije koja je posljednjih desetljeća izišla ih okvira isključivo dokumentarističke fotografije i ušla u domenu umjetničkih fotografskih interpretacija željezničkih motiva.

Serija portreta prikazuje vinkovačke željezničke radnike u isječku vremena: u trenutku radnog dana i po završetku radnog vijeka. Željezničari su manevristi, prometnici, strojovođe, skretničari, tehničari i radnici zaposleni na održavanju željezničkih vozila. Fotografskim objektivom uhvaćeni su u trenutku radnog dana, u svojim karakterističnim prostorima, a oni koji su već davno umirovljeni ostaju željezničari smješteni u simboliku prostora vinkovačkih kolodvora čiji ostavljeni krajolici svjedoče o zaboravljenim tragovima prošlosti. Željezničari-umirovljenici snimljeni su uz željezničke predmete poput lampaša, papuče, manevarske zastave ili prometničkog loparića koje su upotrebljavali tijekom radnog vijeka. Snimljeni su uz parnu lokomotivu i ostatke tzv. šinobusa koji su vozili vinkovačkim željezničkim čvorištem za njihove aktivne željezničarske službe. Željezničarska kapa prisutna je kao lajtmotiv na portretima umirovljenika kao simbol kojim su povezani i pod kojim su odlazili u mirovinu. Smješteni su u kontekst prošlosti – u krajolik nekadašnjega teretnog kolodvora.

Serija impresija krajolika vinkovačkoga teretnog kolodvora obuhvaća motive ranžirnog kolodvora, u kojemu je najveći opseg rada bio zabilježen u drugoj polovini 20. stoljeća te čiji su infrastrukturni elementi još ostali sačuvani u zaboravljenome krajoliku. Impresije željeznice kroz motive željezničkog krajolika sadržavaju u sebi elemente industrijskog pejzaža i prikaze odsutnosti pokreta koji bi očekivano bio prisutan u prikazu željeznice kao prometnog sustava. Usredotočenost na kontekst željezničke arhitekture i infrastrukture izmjenjuje se s motivima neobuzdane prirode koja preuzima nazad prostore u kojemu se nekada ranžirao teret. Potencirani prizori korova i magle utječu na dojam čvrstih struktura, koje su inače karakteristične za željezničke motive, rasplinjujući ih kroz izmaglicu. Fotografskim istraživanjem odnosa elemenata forme i svjetlosti ocrtan je kontekst kolodvora lišen svojih kretnji, vozila i ljudi, užurbanosti i sadržaja. Prikazan je polagan povratak prirodi.

Kroz izložbu fotografija Zvonimira Tanockog prikazani su tradicija željeznice u Vinkovcima, njezina prošlost, njezini krajolici i veličina željezničkog sustava iz sredine i kraja 20. stoljeća. Kroz njezine mijene i sadašnje zaposlenike željezničkog sustava prikazan je i život željeznice danas. Serijal „Sporedni kolosijek“ ne dokumentira, nego donosi subjektivističke impresije i interpretaciju željeznice u prostoru sa 140 godina dugim željezničkim nasljeđem. Motivi predmeta iz željezničkog sustava na fotografijama imaju funkciju simbola, dok su u stvarnosti oni arhetipski predmeti željezničke baštine. Svoje postojanje nastavljaju kao muzejski predmeti iz fundusa Hrvatskog željezničkog muzeja i Vinkovačke željezničke zbirke, jednako kao i fotografije iz serijala „Sporedni kolosijek“ koje postaju dijelom Zbirke fotografija Hrvatskog željezničkog muzeja. Fotografske impresije vinkovačke željeznice Zvonimira Tanockog motiviraju nas za daljnja istraživanja estetike željezničkih formi i nove interpretacije željezničke industrijske kulturne baštine.

Zvonimir Tanocki rođen je 1960. u Vinkovcima. Fotografijom se počeo baviti 1974. godine. U Osijeku je 1984. završio fotografsku školu te započinje karijeru profesionalnog fotografa. Izlagao je na oko 250 skupnih i četrdesetak samostalnih izložbi u Hrvatskoj, Njemačkoj, Austriji, Španjolskoj, Italiji, Turskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Švicarskoj, Belgiji, Sloveniji i Makedoniji. Za Domovinskog rata snima fotografije na ratištu. Osnivač je i prvi predsjednik fotokluba „Vinkovci“, predavač prvih tečajeva i radionica fotografije i organizator prvih izložbi Salona fotografije Vinkovci. Od 1994. do 1998. bio je dopredsjednik Hrvatskog fotosaveza. Kao predstavnik Hrvatskog fotosaveza 1995. sudjelovao je na svjetskome Kongresu FIAP-a u Andorri. Član je HZSU-a i ULUPUH-a, a tri godine bio je u Umjetničkom savjetu Sekcije fotografa u ULUPUH-u. U njegovu fotoarhivu pohranjeno je više od 500 000 snimaka. Danas radi kao profesionalni slobodni umjetnik-fotograf, a profesionalne specijalnosti su mu snimanje iz zrakoplova te snimanje kulturno-povijesne i prirodne baštine Hrvatske. Kroz autorsku fotografiju bavio se s više tema: portretima, krajolicima, aktovima, arhitekturom, dokumentarnom tematikom (socijalne teme, fotoreportaže, ratovi i poplave), putopisnom tematikom i drugima.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…