Field trip - istraživački projekt
[napisao simon. 11 Siječnja 2008.][vijest pročitana 2497 puta]
vrijeme: 10.1.2008. - 20.1.2008. mjesto: Zagreb; Galerija PM / HDLU, Trg žrtava fašizma bb organizator: HDLU url: http://www.hdlu.hr/ Izložba 'Field trip - istraživački projekt' organizira se u Galeriji PM od 10. do 20. siječnja 2008. Sudjeluju: Antun Božičević, Marijan Crtalić, Marc Ganzglass (NYC, USA), Klaus Schafler (Beč, A), Michael Vahrenwald (NYC, USA). Autor koncepcije: Marc Ganzglass, kustosi izložbe Marc Ganzglass i Radmila Iva Janković.
U prosincu 1968. Robert Smithson, Bernd Becher i Konrad Fischer krenuli su na istraživačko putovanje kako bi istražili industrijski kompleks u dolini Ruhr u Njemačkoj. Na put su krenuli zbog Smithsona koji je trebao dva tjedna kasnije postaviti izložbu u Galeriji Konrada Fischera u Düsseldorfu. Bernd Becher dobro je poznavao taj kraj, jer je sa svojom suprugom Hillom fotografirao brojna industrijska zdanja za njihov zajednički enciklopedijski projekt Anonyme Skulpturen.
Američkom umjetniku Marcu Ganzglassu, taj je projekt poslužio kao uporišna točka za ideju o novom poduhvatu kojega je želio ostvariti u Hrvatskoj putujući zajedno s kolegama umjetnicima industrijskom zonom od Žitnjaka, duž rijeke Save do Siska. 'Želio sam da to istraživačko putovanje posluži kao obrazac za nestajanje industrijskih zona. Hrvatska i zapadni Balkan predstavljaju kompleksno područje za proučavanje ekonomije i kultura u tranziciji. Globalni odmak od industrijske proizvodnje naročito je prisutan u Hrvatskoj gdje je nekoć snažne rudarske i proizvodne sektore zamijenila turistička industrija. Sad je pravi čas da se dokumentiraju te radikalne promjene u krajobrazu….' (M.G.)
'…Konkretno, radnici su imali odmarališta i brojne rekreacijske centre i aktivnosti, a u kulturnom pogledu, organizirao im se je prijevoz u kazališta, na izložbe i 'ko zna što sve ne. Od jačih kulturnih manifestacija bivše Juge, tu je, osim poznatih književnih susreta aktivno funkcionirala i tzv. željezarska likovna kolonija koja je trajala od početka sedamdesetih do početka devedesetih. Kroz kolonije je prohujao ogroman broj umjetnika ostavivši iza sebe tisuće radova od kojih se momentalno može vidjeti svega tridesetak skulptura integriranih u javne površine naselja, a naselje je kombinacija modernističkih zgrada skladno 'utopljenih' u more zelenih površina, hrastovih i kojekakvih suma i parkova.
Skulpture su nastale kao plod suradnje radnika i umjetnika. Radnici su mahom ostali bez posla (od 14000 zaposlenih, danas ih je na radnim mjestima ostalo oko 1500), a umjetnine su 'isparile' (osim malog broja umjetnina koje su ostale po radničkim stanovima zato jer se je radnike za kojekakve doprinose između ostalog nagrađivalo i umjetničkim djelima). Da skratim, od svega je ostao suludi spoj nadrealizma i naturalizma 'prelakiran' još luđim preparatom spravljenim od spektakla i tuge!' Iz teksta Marijana Crtalića, Jednog dana
Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))