Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

EOS 50D + EF-S 18-200mm
Gand
[06. 09. 2008.]

DOK NE STIGNE VIJEST NA INDEX, EVO TOPICA ZA ZNATIZELJNE:

EOS 50D

50D

Canon je obogatio svoju liniju EOS dodatkom snažnog novog SLR-a: modela EOS 50D. On se odlikuje 15,1-megapikselnim CMOS senzorom, snimanjem 6,3 sličica u sekundi i Canonovim najnovijim slikovnim procesorom DIGIC 4 te nudi dosad neviđenu brzinu i razlučivost po cijeni bez premca na današnjem tržištu.

Izvanredne, jasne slike

Novoprojektirani 15,1-megapikselni CMOS senzor jamči iznimno detaljne slike s malo šuma, što je idealno za izradu reprodukcija velikog formata te za kreativno obrezivanje. Novi proizvodni procesi te iznova dizajnirane fotografske diode i mikroobjektivi omogućuju senzoru bolju apsorpciju svjetlosti, zbog čega je na CMOS senzor moguće smjestiti više piksela bez smanjenja kvalitete slike. Te promjene jamče bolje performanse pri velikim ISO brzinama te manji šum. ISO razina 3200 omogućuje snimanje velike brzine u uvjetima slabe osvijetljenosti, a osjetljivost je moguće povećati do iznimno osjetljive razine od 12.800.

EOS-ov integrirani sustav čišćenja, koji sadrži i samočisteću senzorsku jedinicu s novim fluornim premazom, pridonosi zaštiti kvalitete slike jer smanjuje, odbija i uklanja neželjene čestice prašine sa senzora. Tvrdokorne čestice moguće je automatski ukloniti u postprodukciji pomoću sustava Dust Delete Data i Canonove priložene programske opreme Digital Photo Professional.

Performanse brze poput munje

Canonov novi procesor DIGIC 4 dovoljno je brz da omogući neprestano snimanje brzinom od čak 6,3 fps, uz snimanje čak 90 JPEG slika u nizu uz UDMA karticu. U kombinaciji s Canonovim širokokutnim AF sustavom, koji fokusira objekt snimanja pomoću čak devet zasebnih križnih senzora, moguće je snimiti zadivljujuće akcijske sekvence, čak i u uvjetima slabog osvjetljenja. Zbog toga je EOS 50D osobito prikladan za snimanje sportskih događaja i divljih životinja.

DIGIC 4 u kombinaciji s CMOS senzorom nudi 14-bitnu obradu slika te tako omogućuje glatke prijelaze i prirodne boje, jamčeći iznimno brzo vrijeme pokretanja i gotovo trenutno pregledavanje slika nakon snimanja.

Neka vam ništa ne promakne

Novi 3,0-inčni VGA LCD zaslon Clear View nudi iznimno velik i širokokutan pregled slika, uz dovoljnu jasnoću za preciznu provjeru fokusa prilikom reprodukcije. Prijelazom u način rada Live View, u kojem se na LCD zaslonu prikazuje slika u stvarnom vremenu, fotografi mogu pojednostaviti snimanje iz nepraktičnih kutova ili pak priključiti fotoaparat na računalo radi daljinskog snimanja. Live Mode sada nudi tri načina automatskog fokusiranja: Quick AF, Live AF i novi Face Detection Live AF, koji optimizira fokus na temelju lica prepoznatih u kadru te omogućuje brzo snimanje spontanih portreta.

Kontrola i jednostavnost

EOS-ov sustav izbornika, poznat po svojoj jednostavnosti, sadrži novi zaslon Quick Control, koji omogućuje trenutan pristup postavkama koje se najčešće mijenjaju. Novi način rada Creative Auto nudi automatsku prilagodbu fokusa i ekspozicije, a pritom i dalje dopušta kreativna ugađanja postavki kao što je oštrina pozadine.

"Ako ste napredni amater ili poluprofesionalac – ili čak profesionalac kojem je potreban snažan rezervni model – nećete naći bolje od fotoaparata EOS 50D", izjavio je Mogens Jensen, šef odjela Canon Consumer Imaging za Europu. "Nijedan drugi fotoaparat u tom cjenovnom razredu ne nudi takav omjer brzine i kvalitete slike."

Pregled značajki:

 15,1-megapikselni APS-C CMOS senzor

 neprestano snimanje od 6,3 slika u sekundi, maksimalno 90 JPEG-ova u nizu uz UDMA karticu

 procesor DIGIC 4

 ISO 100 – 3200, moguće povećati do 12.800

 širokokutni automatski fokus s izoštravanjem u devet točaka

 3,0-inčni VGA LCD zaslon Clear View s načinom rada Live View mode i funkcijom Face Detection Live AF

 ekološko kućište od slitine magnezija

 EOS-ov integrirani sustav čišćenja

 HDMI veza za visokokvalitetan prikaz i reprodukciju na televizorima visoke razlučivosti

 potpuna kompatibilnost s objektivima Canon EF i EF-S te bljeskalicama Speedlite serije EX

Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS

OBJEKTIV

Canon je obogatio svoju seriju objektiva EF-S svestranim novim modelom: objektivom EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS. Taj objektiv nudi ekvivalentnu žarišnu duljinu od 29 do 320 mm i zum od 11x, što znači da je sada moguće koristiti samo taj snažan i lagan objektiv, bez potrebe za nošenjem više objektiva na snimanje.

Objektiv EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS namijenjen je korištenju isključivo s fotoaparatima EOS s postoljem za objektiv EF-S, što obuhvaća nove fotoaparate EOS 50D, EOS 1000D i EOS 450D te starije modele.

Visokokvalitetna optika

EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS odlikuje se konstrukcijom koja se sastoji od šesnaest elemenata i dvanaest grupa. Njima su obuhvaćene i UD i asferične leće koje minimiziraju kromatske aberacije te jamče oštre detalje na čitavoj slici i pri svakom stupnju uvećanja. Podrška za žarišnu udaljenost od svega 45 cm fotografima pruža neograničenu fleksibilnost pri kadriranju.

Optički stabilizator slike s četiri položaja brzine zatvarač

Canonov optički stabilizator slike s četiri položaja brzine zatvarača, osmišljen posebno za specifični raspon žarišnih udaljenosti ovog objektiva, pridonosi smanjenju zamućenja slike koje se ponekad pojavljuje kada se snima bez stalka ili pri manjim brzinama zatvarača. Automatsko prepoznavanje panoramskih snimki jamči učinkovite performanse pri praćenju objekata u pokretu. Osim toga, budući da se IS sustav nalazi u objektivu, rezultati su vidljivi u tražilu tijekom kadriranja.

Bez popratnih slika i odbljesaka

Zbog odbijanja svjetlosti sa senzora za sliku na digitalnim fotoaparatima mogu se pojaviti popratne slike i odbljesci. Da bi se to spriječilo, na objektivu EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS koriste se optički elementi premazani Canonovim patentiranim premazima Super Spectra te se tako dobivaju oštre, nedeformirane slike s prirodnom ravnotežom boja.


epozar
[06. 09. 2008.]

trenutno su aktuelne novosti o 5D MkII i/ili 7D :-)

Cutka
[06. 09. 2008.]

A cena???

Sheky
[06. 09. 2008.]

Guys, check this out

http://www.upcdatabase.com/item.asp?upc=0013803086706

it is said to have the spec as below

-12mp

-5fps,Up to 21 RAW files

-dust removing system

-15-point TTL CMOS sensor

-Center point additionally sensitive with lenses of F2.8 or faster

-96% frame coverage

-Magnification: 0.71x

-3.0 " 640×480 TFT LCD (920,000 pixels)

-ISO 50-3200 extended to 12800 and 25600

-DIGIC III, 14-bit

-Canon EF lens mount (not EF-S)

-Live View Mode

-The Body Is Much Identical to 5D, Could Share The Handgrip

-Surprisingly cheap, US: $ 1,899

I believe it is use to counter Nikon's D300, which falls around the same price range

I would prefer 7D over D300 if you ask me, it's still a full frame!

ako je po toj cijeni... hmmmmm :)

MatijaPrajo
[06. 09. 2008.]

Ajme koje zakasnjenje

Gand
[06. 09. 2008.]

Ja se ispricavam svima koji su iznenadjeni "neaktualnoscu" ove vijesti! Naime Janimir mi je duzan placu za posljednja tri mjeseca pa su u skladu s tim i vijesti (koje je Canon sluzbeno poslao prije 2 dana!!). Nadam se da vi nemate moje iskustvo i da cemo uskoro od vas vidjeti neke friskije tekstove. ^^

vinko
[06. 09. 2008.]

za dobru vijest nikad nije kasno

Daddo
[06. 09. 2008.]

hmmm... 18-200 IS... to je nešto za moju 350-cu... inače... reklo bi se da Canon opet jaše ponosno...

koliko je dobar Digic 4? za ISO 3200 ne znam da je kome baš JAKO trebalo... ali moglo bi bit zanimljivo vidjeti što će na to konkurencija reći i prvi usporedni testovi na DPREVIEW.COM...

hvala na dobrim vijestima Gande!

thule
[06. 09. 2008.]

@daddo ("za ISO 3200 ne znam da je kome baš JAKO trebalo") - postoje koncertni prostori koji kao da su osvjetljeni sobnom lampom od 60W i meni neki put nema druge nego pucati iso1600, f/2, 1/60 sec - iso3200 i iso6400 bi kod mene bili vrlo dobrodošli ;)

Deckard
[06. 09. 2008.]

Visoki ISO je ono što meni itekako zna zatrebati. Nadam se da je Canon s ovim novim senzorom osjetnije reducirao šum do ISO 1600 kad se već razmahuju suludim vrijednostima. Nek samo ima osjetnije smanjeni šum (a za očekivati je da ima), i nek sve drugo bude ko i na 40-ici (a ima dosta novosti), mislim da ću se dugo dugo družiti s tim uređajem kad ga se dohvatim.

fuji
[06. 09. 2008.]

Nek mu je sa srećom:)

Danko
[06. 09. 2008.]

thule - predji na canona :)

rasprava je zatvorena.
site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…