Fotozine “Žičani okidač” : ISSN 1334-0352 : s vama od 6. 6. 1998

fotozine
fotografija
druženja
prilozi
sitnine
prijavnica
nadimak:

lozinka:

upamti me
trenutno prisutni:

Arhiviranje na dva diska - moguci problemi?
blue
[01. 10. 2009.]

Otkako sam poceo snimati u RAW-u imam kronicnih problema sa prostorom na disku i arhiviranjem.

U pocetku sam snimao na DVD-ove u dvije kopije, pa kad se s vremenom nakupilo dvd-ova, a diskovi su pojeftinili radio bi samo jednu kopiju na dvd, a drugu na externi disk.. i sad sam se odlucio za dvije kopije - svaka na svoj eksterni disk.

Dakle plan mi je uvijek kupiti dva diska istog kapaciteta..i kad dođem sa terena iskrcat sve na jedan disk, i onda napraviti mirror tog "originalnog diska" na drugi - backup disk.

Nakon sto se sve iskopiralo, drugi disk iskljucim i spremim u ormar.

Na taj nacin sam se - amo reci - osigurao da mi nece oba diska crknut pri ne daj Boze udaru groma, strujnom udaru ili u tako nekoj slicnoj sitaciji.

Na prvi pogled mi djeluje kao da sam se rijesio svih problema.. ali sam i dalje skeptican prema ovom rijesenju.. pa bi molio iskusnije po tom pitanju da mi kazu sto bi sve moglo krenuti po zlu pri ovakvom nacinu arhiviranja?


Febivjetar
[01. 10. 2009.]

iako nisam stručnjak u ovom području(daleko od toga, pa se ograđujem ako izlanem glupost) meni je mirror zapravo trošenje hard diska. ja imam dva interna i externi. nakon što sam sve skinuo sa kartice na prvi, prekopiram cijeli Foto folder di su RAW i obrađene fotke u isti na interni i eksterni. i to sve preko jednog malog ali odličnog programa za kopiranje. ako te interesira mogu ga mejlat.

thule
[01. 10. 2009.]

moraš imati minimalno 7 diskova!!

- jedan u kućištu na kojeg iskrcavaš fotke

- jedan u kućištu na kojeg bekapiraš

- jedan vanjski na kojeg kopiraš ovo s prvog diska

- jedan vanjski na kojeg kopiraš ovo s drugog diska

- jedan dvd na kojeg pržiš s prvog diska

- jedan vanjski na kojeg snimaš s dvd-a

- jedan na kojem je pornografija da možeš nešto i raditi dok čekaš da se sve ovo iskopira

Daddo
[01. 10. 2009.]

blue, s obzirom da se radi o eksternom disku jedino što bi moglo poći po zlu je propusnost sučelja na koje spajaš taj disk, no sa današnjim računalima ni to nije problem jer je propusnost dovoljno velika da nema gubljenja podataka.

inače, kad već radiš dvije kopije na dva diska... jedan od ta dva pohrani "off site", odnosno, ne drži ga u istoj kući gdje i drugi.

GoSt
[01. 10. 2009.]

thule :)))

seewolf
[01. 10. 2009.]

blue, problem ti se jedino moze javiti da trknes disk dok radi, ili da ti ispadne kada ga spremas u ormar. ako glava diska nesto zapisuje, ili nije dobro sparkirana nakon iskljucenja i ti lagano udaris negdje, velika je sansa da dode do head crash-a i pap cijeli disk.

jesi razmisljao o mirroringu tj raidu u samoj masini? to se meni osobno pokazalo najboljim rjesenjem, dva diska 450gb u mirroringu i bok, vise ne razmisljam o tome kako i gdje s fotkama :).

blue
[01. 10. 2009.]

uKebo - na internom disku mi je samo operativni sustav i programi, a sve slike drzim na eksternim diskovima.. tako da kad radim mirror radim samo miror slika :) a program mi pliz posalji na mail jer je vjerovatno jednostavniji od ovog kojeg koristim. stipe.marinovic (at) gmail.com

Daddo - nisam bas skuzio to sa propusnoscu? Zar nema nekakav checksum algoritam ili tako nesto sto provjerava prenesene podatke?

thule - :)

blue
[01. 10. 2009.]

seewolf - imam iMac tako da mi raid dolazi u obzir jedino ako postoje neki usb raid kontroleri!?

mene nekako najvise plasi udar groma i sl. situacije koje odjednom uniste sve te diskove koji su spojeni na komp.

Febivjetar
[01. 10. 2009.]

Može. danas tokom dana pošaljem.

Deckard
[01. 10. 2009.]

@blue: jedini potencijalni problem s "backupom" koji još nisi eliminirao je mogućnost da ti izgori prostorija gdje se sve to skupa nalazi :-) Nemora izgoriti, može se poplaviti, ili te netko opljačka. Dakle još si korak do punog smislenog backupa, trebaš samo fizički dislocirati drugi disk :-) Živa istina.

blue
[01. 10. 2009.]

pa da.. ostavit cu drugi disk u vikendici.. kompjuter cu palit preko daljinskog i slike uploadat preko ftp-a :D

seewolf
[01. 10. 2009.]

blue ja imam pci raid kontroler ako ti to ista znaci. jedan medu zadnjima koji su se proizvodili jer sve maticne ovih dana podrzavaju raid. za usb radi kontroler nikada nisam cuo no mozda postoji.

ja si razmisljam sada kada napravim novi stol na zadnju stranicu s unutarnje strane zasarafiti vanjsko kuciste (da ga ne raznasam okolo) koje ce biti spojeno na e-sata-u ili usb/fire, te koristiti taj disk kao mjesecni backup. paliti ga jednom mjesecno i sve prebaciti na njega, cisto ako nesto slucajno pobrisem ili nesto stvarno crkne. danas su ti diskovi toliko jeftini da to vise nije normalno.

Zabac
[01. 10. 2009.]

Mislim da i WIN podrzava softverski RAID na vanjskim diskovima. Nisam siguran. Ja imam jedan NAS, ali bi se poigrao i RAID poljem na dva vanjska diska u mirror-u. Izbjegne se komplikacija sa sinhronizacijom. Mozda se netko malo vise razme da detaljnjije objasni.

Jethrotull
[01. 10. 2009.]

razmisljam se da nocas odem u grad i popijem jednu gajbu bavarije, moze li mi neko rec sta mi se sve moze desit?

silvio127
[01. 10. 2009.]

@thule ,ti si car:)))

@jethrotull,uglavnom ništa loše:)))

Jethrotull
[01. 10. 2009.]

thule je najbolji prijedlog dao :))

baja
[01. 10. 2009.]

Mislim da si se dovoljno osigurao, inače prema thulčeovom prijedlogu ;-)))

vexi
[01. 10. 2009.]

Uz sve sta je thule naveo jos bi bilo dobro da pohranis vecinu slika na net (ovi.com...picassa i sl...) pa ako se desi da sve rikne ostanu ti ipak kopije na netu :)))

silvio127
[01. 10. 2009.]

ja nema tih problema ,te dvije fotke kaj mi vrijede imam na 44 usb sticka:)))

blue
[01. 10. 2009.]

vor - dođe li ti neki veliki elektromagnetski impul ve ce ti te stickove pobrisat :D bar tako bude u filmovima :D

t_maras
[01. 10. 2009.]

Preporučam eksterni RAID disk koji se lako prikopča na notebook ili kompjuter, ima SATA (jako dobro!), USB 2.0 i Fire Wire konektore, radi odlično i pokazao se pouzdan. Radi se o Western Digital disku u kojem se, u kućištu, nalaze fizički odvojena, DVA HDD-a od 1 TB, čiji se kapacitet može koristiti kao jedan disk, ili kao raid polje. Osobno sam ta dva diska, ukupnog kapaciteta 2TB, prelomio u jedan RAID sustav s 1TB, i mislim da je to, uz solidnu mrežnu zaštitu (od strujnog udara) sasvim dovoljna pouzdanost.

Sada su izašli i novi WD eksterni diskovi s dva diska od po dva TB, što je doista solidan kapacitet. Omjer cijene, kvalitete, pouzdanosti i nadasve, portabilnosti je po mom ukusu nenadmašan. Ali ne zaboravite pročitati uvodnik FOTOmag-a u kojem glavni urednik Igor Leskovar objašnjava što treba napraviti sa starim fotografijama. Iako ga u tome još nisam poslušao, mislim da je u pravu :)

silvio127
[01. 10. 2009.]

@blue,to mi se već desilo s mozgom:))))))

kiki-9
[01. 10. 2009.]

jethroooo :))))))))))))

talic
[01. 10. 2009.]

najbolji fotografi za života naprave stotinjak fotografija koje bi bilo šteta izgubiti. Mi (loši i osrednji fotografi) imamo po par fotki koje vrijede. Ja imam samo jedan tvrdi disk od 250 GB i redovno kad mi je dosadno počistim po par stotina fotografija i tako napravim mjesto za nove a te koje mi nešto znače imam negdje na nekom CD-u (nadam se). P.S. Šta ako me zdrma infarkt a moja žena nezna gdje su mi najvrijednija djela. Propade sve,..........

masami
[01. 10. 2009.]

Kompliciraš bezveze, a odgovor znaš i sam. USB disk, kopiraj sadržaj sa kompa na backup disk. Kad napraviš backup, lipo ištekaš taj disk i spremiš negdje sa strane. Ja svoj 3.5" HDD držim u Lowepro Lens Case 3 torbici za objektiv i zasad mi se to pokazalo kao najsretnije riješenje, a backup radim slično kao i uKebo .Ovo sa drugim diskom koji bi bio stalno uključen u komp i služio za isti taj backup je ok ideja, nije baš toliko nužan, ali pomogne ako slučajno rikne disk u iMac-u jer ovaj ne podržava raid sustave. Uostalom, bolji HDD backup sustav je uvijek offline dok stvarno ne zatreba napraviti backup.

Za OS X i za Win platformu ima svakojakih backup aplikacija pa pogledaj malo koja aplikacija bi ti mogla olakšati posao i koji su njeni zahtjevi.

Kole
[02. 10. 2009.]

o boze, sto problema :) ja rjesavam problem brisanjem onog sta mi netreba i pokazalo se efikasnom ..

ps jetro, mogu s tobom :))

elvis
[02. 10. 2009.]

At the end of May 2005, my family and I began a three week photo-safari and eco-tour of Kenyaand Tanzania. This was our first trip to Africa, but not our first photo-vacation. So, I expected thatwe’d be taking two hundred to five hundred photos a day. Because my wife and I were using Ni-kon D1X and Nikon D2X cameras respectively and because we were capturing RAW images ex-clusively, I guessed that we’d be storing in excess of 60GB of photos in 6,000 files by the end ofthe trip

[...]

Thanks to SyncToy, over nineteen days and thirty editing sessions, I copied more than 8,000 files, deleted more than 1,500 files, and renamed more than 6,000 files without losing a singlefile, without losing a single rename, and without losing a single edit. Just as importantly, when wewere done, I had exactly one copy of each of 6,300 pictures consuming 65GB+ on each of twodifferent hard drives, just as I hoped

t_maras
[02. 10. 2009.]

Vidim ovdje nekoliko primjedaba o "stotinjak fotografija velikih autora" i nekoliko uspjelih koje će imati smrtnici tokom cijelog života. Mislim da je to pogrešan pristup. Prvo, oni koji to pišu nemaju izravni uvid u stvaralaštvo velikih umjetnika jer nisu bili s njima kad su snimali. Vjerojatno je da zbog taštine neki od velikih fotografa ne priznaju koliko su rola namlatarali da bi dobili svoj opus. To je čest slučaj i vrlo prirodno čuvanje vjastitog integriteta, čak i kod velikih ljudi.

S druge strane, "smrtnici" imaju pravo na svoje manje uspješne fotografije, naročito ako ih podsjećaju na lijepe uspomene, ili ako su ih snimili nekom zanimljivom kombinacijom opreme, ako su nastale kao eksperiment, i tako dalje. Jednom obrisano se ne može vratiti. Naravno, kad nešto snimite "s poklopcem na objektivu" to nema smisla čuvati. Ali bit fotografije nije da u prvom redu impresioniramo druge fotografe. Bit fotografije, kako ju ja shvaćam, je da u prvom redu sami budemo zadovoljni što snimamo, i koristimo divnu mogućnost tehnologije (filmske, digitalne, svejedno) da trajno zabilježi trenutak, izrazi naš pogled na trenutak, ili prenese neku univerzalnu poruku.

talic
[02. 10. 2009.]

dobro t_mars, nisam želio obezvrijediti arhive i znam da se ljudi vežu za stvari, trenutke, događaje ali ipak mislim da život u nekom strahu od gubitka zabilježenih i prošlih trenutaka nema smisla. Moj moto je "Živi danas", pretjerano bavljenje prošlošću i briga za budućnošću ruše kvalitet života.

t_maras
[02. 10. 2009.]

@talic

Rijetko je potrebno povezivati opće životne principe, poput življenja u sadašnjosti umjesto bijega u prošlost ili brige za budućnost, s relativno trivijalnim stvarima poput osiguravanja prostora za čuvanje fotografija. Glavno je pitanje da li nam je financijski podnošljivo osigurati taj prostor, i da li možemo pohranjene materijale organizirati na takav način da ih možemo pronaći, prepoznati itd. Ostalo je stvar želje, i tome ne treba posvećivati previše pažnje.

Na onoj "višoj" razini, možda netko ima problem bijega od realnosti, možda i kroz stare fotografije, ali taj problem teško može riješiti brisanjem fotografija. S druge strane, mnogi stari ili nemoćni ljudi koje poznajem, u sačuvanim uspomenama nalaze veliku sreću i potvrdu da im život nije protekao uzalud. Nije važno što slika nema umjetničku vrijednost, kroz nju se jednostavno možemo sjetiti okolnosti snimanja, rekonstruirati događaje iz tog vremena i slično. Kad smo zdravi, mladi i jaki, nije nam važno što će s time biti. Ali naši pogledi se mijenjaju s vremenom i okolnostima u kojima ih formiramo i na to teško ili nikako ne možemo utjecati.

Postoji i važan a zanemaren faktor, a to su razlike u procjenama koje ISTI pojedinac daje u RAZLIČITIM TRENUCIMA. Naime, koliko god nam se to činilo čudno, sva istraživanja pokazuju da smo u procjenama vrlo nekonzistentni, a da smo konzistentni samo kad PAMTIMO staru procjenu, pa se nje držimo jer želimo očuvati osobni integritet. Iz svog iskustva mogu reći da sam neke slike posve pogrešno procjenjivao, bolje ili lošije nego što zaslužuju, pa bih kod ponovnog gledanja, ili zbog mišljenja drugog promatrača, sasvim promijenio procjenu.

S obzirom da se stvar može sagledati s različitih strana, mislim da je najbolje ne držati se nekog fiksnog recepta, ni upute "briši većinu" ni upute "čuvaj sve". Možda ne treba ni pokušati svoj recept prodati dalje.

t_maras
[02. 10. 2009.]

I još jedan savjet koji sam dobio od profesionalaca za zaštitu podataka. Eksterne diskove bolje je ukopčati preko produžnog u istu utičnicu u koju je ukopčan i kompjuter, nego u različitu od kompjutera. Razlog je moguće "pogađanje" različitih faza strujne mreže (struja koju dobivamo je, naime, trofazna), i oscilacije koje zbog faznih razlika, navodno, mogu oštetiti uređaje.

seewolf
[02. 10. 2009.]

t_maras, procitaj si zadnji post, razmisli sto si napisao, dobro razmisli sto si napisao, i onda se osvrni.

ako ti do kuce dolaze tri faze, onda se razliciti potrosaci ili razliciti djelovi kuce rasporeduju svaka na svoju fazu. ali ne medufazno nego izmedu faze i nule. napon je svugdje isti samo je fazni pomak 120°, no taj fazni pomak ionako nema veze s ovim stvarima jer je ionako sve napajano preko ispravljaca koji u sebi ima trafo, te se onda mreza galvanski odvaja od ostatka uredaja. i tu prestaje sve ovo sto si ti napisao.

jedini problem bi mogao biti kada bi imao umjesto uzemljenja nulovanje, te kada bi na uzemljenje umjesto nule spojio fazu, i kada bi svi napajaci imali trecu zicu za uzemljenje. onda okrenes jednu uticnicu krivo a drugu pravo, te se izmedu uzemljena tih uredaja nade fazni napon. ali tako bi samo degen spojio instalacije i nadam se da ih nemas takve.

tako da, spajaj na koju god zelis fazu nemas nikakvih problema.

thule
[02. 10. 2009.]

procitaj si zadnji post, razmisli sto si napisao, dobro razmisli sto si napisao, i onda se osvrni - nevezano za temu, htio bih ti se zahvaliti na još jednom citatu kojega ću s guštom primjenjivati kada ugledam priliku, pusa!

vexi
[02. 10. 2009.]

@t_maras struju koju koristimo je jednofazna ako na nju prikljucujemo jednofazne potrosace (faza + nula) kao sto su hladnjak,TV,nocna svjetiljka,kompjuter i sl...sa naponom od 220V izmedju faze i nule.

Pretpostavljam da si zelio reci da je moguce da komp spojis na jdenu fazu (faza-nula) a Vanjski hard na drugu fazu (faza-nula) pa da bi moglo doci do ostecenja?

To neznam ali mi je skroz nelogicno jer ti uredjaji ionako imaju transformatore i ispravljace te taj napon pretvaraju u istosmjernu struju i ne vidim kako moze doci do oscilacije?

Mozda grijesim ali moje je misljenje da nebi trebalo smetati uredjajima...Pozdrav

seewolf
[02. 10. 2009.]

da ti zaosliciras fazu naponski, treba ti samo jaki potrosac i los spoj negdne izmedu tebe i trafostanice tj elektrane. a da ti zaosciliras fazu po pitanju faznog pomaka u odnosu na druge faze, treba ti kratki spoj negdje na glavom dalekovodu koji bi izbacio cijeli generator iz pogona (sto se naravno nece dogoditi tako da zaboravi da je to uopce moguce :)).

nema veze na koju fazu sta spajas, pogotovo ne kod ovakvih stvari :).

DG
[02. 10. 2009.]

Fantazija je kako neki ljudi na Fotozinu kao odgovor na konkretno pitanja daju potpuno neupotrebljive i nesuvisle savjete-upute-promišljanja.

@blue , iz svog iskustva (20 godina se profesinalno bavim informatikom) mogu zaključiti samo jedno, a to je da disk nije pouzdan medij.

Praksa snimanja na dva diska je svakako dobrodošla, a još bolje je da drugi disk makneš (što i radiš) fizički , te da nije nigdje spojen.

Ako trošak nije problem, onda uzmi vanjski disk sa dva fizička diska u raid1 (mirror) kao dodatnu sigurnost.

Za snimanje na drugi (treći...) poželjno je koristiti backup software koji može snimati "incremental" ili "diferential" backupove, odnosno da snimi na disk samo razlike nastale od prethodnog backupa i tek svakih x puta napravi punu (full) kopiju. Time značajno smanjuje vrijeme snimanja.

Ja koristim freeware Cobian backup koji pruža mnoge mogućnosti, automatizirani backup, shadow copy (kopiranje dok se file koristi) i još puno toga.

Još uz to snimam i DVD koji odnesem u tvrtku (protupožarna mjera).

seewolf
[02. 10. 2009.]

disk nije pouzdan medij, ali boljeg nema :)..

neki dan je staroj na poslu bio head crash, nakon sto ni ja ni nitko drugi nije uspio vratiti podatke razvalio sam disk, i cijela doljna stranica diska je izgrebana. da stavis na gramofon dobio bi muziku van :D.

t_maras
[02. 10. 2009.]

@seewolf

Pročitao sam što si napisao, i bio dovoljno arogantan i prepametan, ne, nisam to htio reći, bio dovoljno marljiv da pročitam to još jednom i još jednom i tako desetak puta.

Naime, ovo što si ti napisao je logično i u raspravu ne donosi ništa novo. Ono što sam ja napisao nije moje stručno mišljenje. U jednoj zagrebačkoj firmi sam morao napraviti restore jednog diska kojem je otišao mrežni kontroler. Firma se inače profesionalno bavi spašavanjem podataka velikih klijenata, poput banaka itd. Oni su mi to rekli. Ja nisam stručan pa da se upuštam u filozofije oko struje, ali sam dovoljno dobronamjeran da prenesem što mi je rečeno.

seewolf
[02. 10. 2009.]

samo kazem, da pricaju gluposti :).

t_maras
[02. 10. 2009.]

Između tvoje i njihove logike, možda bih ipak odabrao njihovu.

seewolf
[02. 10. 2009.]

kako god zelis :).

just for the record, kako se inace kaze, bavim se strujom zadnjih 10g, od fine elektronike do teske elektrotehnike. barem za to mogu reci da znam sto radim (inace bi do sada ostao bez glave, doslovce :D).

thule
[02. 10. 2009.]

"procitaj si zadnji post, razmisli sto si napisao, dobro razmisli sto si napisao, i onda se osvrni"

mexico
[03. 10. 2009.]

5 diskova po 1 tb u raid 5 i nemas bada... ako net serveri mogu tako funkcionirati ne vidim razloga da ne zadovolji tvoje potrebe :)

a za one koji se boje nestabilnog napona i raznih oscilacija, preporuka je sto kvalitetnije napajanje za komp i obavezan ups.

elvis
[06. 10. 2009.]

Ako vec ides na 5 diskova onda prijedji na RAID6.

nik
[07. 10. 2009.]

ili: disk u sefu u banci. oni mali (dosta veliki za dokumente i disk) su nekih cca 250 kn godišnje. ziheraši - to je to :)

nik
[07. 10. 2009.]

btw, glede nasova teme "Arhiviranje na dva diska - moguci problemi?" na pamet mi pada i ovaj mogući problem - zaboraviš gdje si pospremio drugi disk ;))

Colle
[07. 10. 2009.]

nik, to se meni događa, jednom sam ga našao u frižideru, punica mislila da je putar

Colle
[07. 10. 2009.]

seewolf, ovo sa zaosciliranom fazom je zanimljiva teorija, a pogotovo ako disk ima istosmjerno napajanje preko ispravljača i filtera, daj razjasni malo

fuji
[07. 10. 2009.]

Ljudi moji ,a da vi ipak pređete na film očigledno vas digitalija previše baca u stres.

mmatija
[07. 10. 2009.]

Sigurna pohrana je sigurna ovisno koliko novaca želite utući za sigurnost kopije... bilo i bit će.

Pitanje se samo koliko su podatci vrijedni gubitka.

Za privatne fotografije je dovoljno 2x disk...

Ako baš želite sigurnost razmislite o LTO_drive-u

i zamolite susjeda da ga udomi. Cijena jest velika ali ako je za ozbiljne namjene, nema cijene.

Trakica (LTO4) u kombinaciji sa kompresijom može primiti 800GB podataka.

elvis
[07. 10. 2009.]

Najjednostavnije rjesenje... otvoris nx1GiB google picasaweb acounta i gore spremas... nisam jos cuo da je netko izgubio podatke na google-u

:-)

bugs_bunny64
[07. 10. 2009.]

kupis blueray przilicu i lijepo przis sve na plave medije...i problem rijesen...kupujes kvalitetnije medije i nema frke...ja imam plextorove cd-ove stare preko 5 godina i jos rade kao novi...bez greske...ni jedan nije crknuo, tak da vjerujem da ima i BR-eva malo kvalitetnijih koji su radeni za pohranui nikakav udar groma i nebu unistio :)

Zabac
[07. 10. 2009.]

Vec se pisalo o diskovima (CD, DVD, BD, HD-DVD). Koliko sam proucaval, za sad je DVD-RAM dosta pouzdan kaj se vremena pohrane tice. Za BD nisam siguran jer su u sponu, skupi su i nije jos masovna potraznja. HD su svakako dobro rijesenje ako ih se stavi u kakvo redundantno polje. Ovdje se valjda govori o komociji, a ne o "nosenju diskau u safe deposit box". Onda bi bolje bilo nositi u podrum u atomsko skloniste!?

Dva diska u mirror modu su i vise nego dovoljno. Mada i konstantmo sinhroniziranje nije lose, ali se gubi dosta vremena.

Razna triper rijesenje daju i triper sigurnost. lol

Nemate ovlasti aktivnog sudjelovanja. Morate biti registrirani i prijavljeni.

site copyright © 1998.-2024. Janko Belaj / Fotozine "Žičani okidač"   [site powered by Zine V3 alpha 9.1]   .:korisnički ugovor / terms of use:. …& obavezno štivo!
built with bbedit Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Zbog nekog doista blesavog EU zakona dužni smo vas informirati da i naš Fotozine rabi cooki-e (kažu da su to “kolačići”) kao i valjda 99.999% stranica na kugli zemaljskoj. Za izvan nje nemamo informacija. S tim keksima mi ne otkrivamo vašu dob, visinu, debljinu, sposobnost kadriranja, lažiranje exifa i niš takvoga, već nam samo pomažu da se logirate i tak to. A kaj sad možete? kliketnut dole i reć poruci izazvanoj idiJotskim zakonom adio… (A mi smo vas zakonski informirali :P ;))

Bla, bla, tri put Hura i O’Kej…